Saldanlı’nın çağrısı haber oldu… TÜRKİYE YERLİ ENERJİYE NEDEN MECBUR ?

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, ”Yenilenebilir Enerji üretiminin desteklenmesi” gerektiğine sürekli vurgu yaparken, yapılan bir haber-araştırma bunun doğruluğunu bir kez daha ortaya çıkardı.

http://www.enerjigunlugu.net internet sitesinde konuya ilişkin yayınlanan ”Türkiye yerli enerjiye neden mecbur?” başlıklı haberde şu ifadeler yer aldı:

”Son yıllarda hızla yatırımların arttığı akarsu, güneş, rüzgar, dalga, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretim potansiyelimiz yüksek ama bunlardan da hala yeterince yararlandığımız söylenemez. Dünya hidroelektrik teorik potansiyelinin yüzde 1’i, Avrupa’nın ekonomik potansiyelinin yüzde 16’sı Türkiye’de. Yani 140 milyar kWh’lik ekonomik hidroelektrik potansiyelimiz var. Ama 2016 yılında hidroelektrik üretimimiz 67,3 milyar kWh’yi ancak buldu. Yani potansiyelin yarısını bile kullanamadık, yüzde 48,1’de kaldık. Yine de elektrik enerjisi üretimimizin yüzde 24,7’sini hidroelektrik santrallar sağladı.

Netice itibarıyla enerji ithalatçıyız. Hem de büyük ithalatçılardan biriyiz. Bunu dış ticaret verileri de bize gösteriyor. 2002 yılından bu yana, 2017’nin ilk dört ayı (Ocak-Nisan) dahil toplam 2 trilyon 567 milyar dolarlık ithalat yapan Türkiye’nin, ithalatının yüzde 20,6’sı olan 528,4 milyar doları enerji ithalatına gitmiş. ”