İşte Bereket Enerji’nin Çevre Duyarlılığı

İŞTE BEREKET ENERJİ’NİN ÇEVRE DUYARLILIĞI

Rüzgar türbini teknolojisinde gelinen teknoloji ile tüm bu olumsuz etkiler son derece azaltılmış veya ortadan kaldırılmıştır. Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’ne göre bu alanlarda gündüz ve gece gürültü düzeyleri 65 dbA ve 55 dbA şeklindedir. Uşak RES’te gürültü seviyeleri belirtilen sınır değerlerin altında olup, çalışır haldeki bir türbinden 200 m uzaklıkta gürültü 45 dbA düzeyindedir. Ayrıca, Uşak Rüzgar Santrali kuşlarla etkileşimin en alt düzeyde olması için Türkiye ve Dünya’daki diğer rüzgar santrallerinden daha fazla tedbirin alındığı bir santraldir.

Bu tedbirlerin başında, türbin kanatları kuşların en temel besinleri olan böcekleri en az çeken renklerden biri olan mor olarak tasarlanmış ve bilim adamlarından alınan özel renk kodları doğrultusunda kanatlara uygulanmıştır. Bu şekilde kuş ölümlerinin önüne geçilmeye çalışılmıştır.

Ayrıca tüm sahanın etrafı yerine sadece türbinlerin etrafı tel örgü ile çevrildiği için tarım ve hayvancılık faaliyetleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Santral; çevre dostu ve uzun vadeli ucuz elektrik üretimi sağlamasının yanı sıra, çevre kirliliğinin ve fosil enerji kaynaklarının tüketilmesinin azalmasını sağlamaktadır.