Yatağan Termik Santraline Önemli Ziyaret

 Yatağan Termik Santraline Önemli Ziyaret

Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Şatıroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı İletişim Danışmanı Sevda Güner , Çan Termik Santral İşletme Müdürü Oğuzhan YILDIZ Bereket Enerji Grubu'na ait Yatağan Termik Santrali'ni ziyaret ettiler. Yatağan Termik Santrali Direktörü Serdar Toprak, Maden Direktörü Yüksel Akın, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. İcra Kurulu üyeleri Güçlü Didinir, Ersin Yazıcı ve Bereket Enerji Grubu Kurumsal İletişim Direktörü Hülya Kılıç tarafından karşılanan heyet, santral, maden sahası çevreyi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, başta kömür olmak üzere yerli kaynakların insan odaklı ve çevre dostu teknolojiler kullanılarak enerjiye çevrilmesi ve Türkiye'nin bağımsız enerji yolundaki adımlarının hızlandırılmasına odaklanan Milli Enerji Maden politikası kapsamında termik santrallerin rehabilitasyon çalışmalarını yakından takip ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yöneticileri Termik santral ziyaretleri yaparak hem çalışmaları yerinde görüyor hem teknik ve hem de iletişim yönünde tavsiye ve istişare toplantıları yapıyor.

Yatağan Termik Santrali Hakkında

1982 yılında Muğla’nın Yatağan ilçesinde kurulan Yatağan Termik, özelleştirilerek 2014 yılı sonunda Bereket Enerji Grubu bünyesine dahil olmuştur. Türkiye’nin beşinci büyük termik santrali olup 852.721 kişinin tüm günlük elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasitedir. 630 MW kurulu güce sahip olan Yatağan Termik santralinin yıllık enerji üretimi 4.500 GWh’dir.