Türkiye’nin En Güçlü 500 şirketinde Bereket Enerji Grubu

Türkiye’nin En Güçlü 500 şirketinde Bereket Enerji Grubu

Bereket Enerji Grubu, Fortune Dergisi’nin “Türkiye’nin En Güçlü 500” şirketi araştırmasında, 6 şirketiyle sıralamada yer aldı.

Fortune Dergisi’nin 2016 yılı ekonomik verilerini baz alarak gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre;

Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. enerji sektöründe 7., genel sıralamada 50., Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş. enerji sektöründe 11., genel sıralamada 94., Bereket Enerji Üretim A.Ş. enerji sektöründe 12., genel sıralamada 99., GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. genel sıralamada 134., ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. genel sıralamada 187., Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. genel sıralamada 238. sırada yer aldı. 

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, Fortune 500 araştırma sonuçlarını değerlendirerek, “Dünyada her alanda büyük bir rekabet var. Ancak enerji konusundaki rekabet daha farklı boyutta ve ülkeler için stratejik bir önem taşıyor. Biz Bereket Grubu olarak 35 yıldır enerji sektöründe yatırım yapıyoruz. Elektriği üreten, dağıtan ve ticaretini yapan entegre bir enerji grubuyuz.Bereket Enerji Grubu olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da enerji sektöründe üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle hareket edeceğiz.” dedi.

Bereket Enerji Grubu Hakkında

Türkiye’nin öncü entegre enerji grubu Bereket Enerji Grubu’nun ana faaliyet alanları elektrik enerjisi üretimi, dağıtımı ve perakende satışıdır. Üretimde; Bereket Enerji Üretim A.Ş., Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş ve Çatalağzı Elektrik Üretim A.Ş., elektrik dağıtım hizmetlerinde; ADM Elektrik Dağıtım AŞ ve GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş., perakendede satış hizmetlerinde ise; Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş ve Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. şirketlerini bünyesinde bulunduran Bereket Enerji Grubu aynı zamanda güneş paneli ve hücre üretimi alanında faaliyet göstermektedir.

Türkiye’nin ilk özel hidroelektrik yapımını gerçekleştiren Bereket Enerji Grubu 31 üretim santrali ile toplam 2.160 MW kurulu güce sahiptir. Grubun yıllık enerji üretimi 11.120 GWh olup bunun 4.651 GWh’i hidroelektrik, rüzgar, güneş ve jeotermal olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan sağlanmaktadır. Türkiye’nin ilk özel elektrik dağıtım lisansı sahibi Bereket Enerji Grubu Aydın, Denizli ve Muğla, İzmir ve Manisa illerinde yılda 22.500 GWh elektrik dağıtımı ve 16.800 GWh elektrik satışı gerçekleştirmektedir. Türkiye enerji sektörünün baş aktörleri arasında yer alan Bereket Enerji Grubu, 4,5 milyondan fazla tüketiciye elektrik hizmeti sunarak, 9 bin kişiye istihdam sağlamaktadır.