Koç Üniversitesi’nden Parla Güneş Paneli Fabrikası’na ziyaret.

Koç Üniversitesi’nden Parla Güneş Paneli Fabrikası’na ziyaret.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, Denizli’de Bereket Enerji Üretim tarafından “Parla” markası ile üretim yapan güneş paneli fabrikası'nı ziyaret etti.

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Yağlı tarafından ağırlanan Prof. Dr. İnan, Üniversite bünyesinde bir enerji araştırma merkezi barındırdıklarını ve bu alandaki gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmesinin kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu söyledi.

Üretim bantlarında Bereket Enerji Güneş Grubu Genel Koordinatörü Ahmet Cemal Baflı ve Tedarik-Lojistik Yönetmeni Gamze Akgün’den bilgi alan Prof. Dr. Umran İnan, gezinin sonunda şu değerlendirmeyi yaptı:

“Tüm dünyada güneş enerjisine karşı büyük bir sempati var. Fosil yakıtlar dünyamızı ve havamızı kirletiyor. Ayrıca gelecekte bu kaynakların tükenebileceği de hesap ediliyor. Bu yüzden yenilenebilir enerji kaynakları çok büyük önem kazandı. Bu kaynaklardan güneş enerjisi son dönemlerde ön plana çıktı. Gözlemlediğim kadarıyla resmi ve özel kurumların dışında bireyler bile bu konuda araştırma yapıyor, (evimin çatısına panel koyarak kendi enerjimi üretebilir miyim) diye düşünüyor.”

Dünya haritalarına bakıldığında Türkiye’nin güneş potansiyelinin çok yüksek olduğunun rahatlıkla görülebileceğini ifade eden Prof. Dr. İnan, “Bereket Enerji, bu gelişmeleri önceden görmüş ve panel imalatına girmiş. Şimdi de panelin hücresini imal etmek için start vermişler. Bu gibi örnek girişimlerin Türkiye’de daha da çoğalması gerek” diye konuştu.

İlk yerli hücre üretimine başlanacak

Prof. Dr. Ümran İnan’a, panel üretim tesisleriyle ilgili bilgi aktaran Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Yağlı, halen 150 megawatt olan yıllık üretim kapasitesinin, artan talebi karşılamak amacıyla 500 megawatt’a çıkarılacağını belirtti. Güneş panelinin en önemli girdilerinden hücreyi de imal etmek amacıyla çalışmalara başladıklarını anlatan Yağlı, “Sektördeki gelişmeler çok hızlı. Bu yüzden yerli üretime yönelmemiz gerekiyor. Hücre üretimimiz bu yönüyle Türkiye’de bir ilk olacak” dedi.

Ayrıntılar için lütfen linki tıklayın:

http://www.youtube.com/watch?v=BtJOKZqd798