Bereket Enerji Grubu Şirketleri Capital 500’de yerini aldı

Bereket Enerji Grubu Şirketleri Capital 500’de yerini aldı

Capital Dergisi’nin ‘’Türkiye’nin En Büyük 500 firması’’ nı belirlediği dev araştırmada, merkezi Denizli’de bulunan Türkiye’nin entegre enerji kuruluşu Bereket Enerji Grubu’ndan 6 şirket sıralamaya girmeyi başardı.

Capital Dergisi tarafından bu yıl 19’uncusu gerçekleştirilen “Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi” araştırması sonuçlarına göre Bereket Enerji Grubu şirketlerinden Gediz Elektrik PerakendeSatış A.Ş. 60., Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş. 108., GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. 156., , ADM Elektrik Dağıtım A.Ş., 241., Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. 321., Çatalağzı Elektrik Üretim A.Ş. 425. sırada yer aldı.

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, Capital 500 içerisinde zirvede ağırlıklı olarak enerji sektörünün bulunduğu belirterek,  “Türkiye bu sektördeki yatırımları ile daha da güçlenecek. Ülkemiz enerji sektöründe büyük bir atılım gerçekleştirdi. Türkiye'nin geçmiş yıllarda dünyada adı bile geçmezken, son 15 yıldaki yatırımların sonucu bugün 80 bin MW'lık (Megawatt) kurulu güç kapasitesiyle 13. sıraya yükseldi. Unutmayalım ki, enerji üretimi ve ve güvenliği bir ülkenin hem bağımsızlığında hem de ekonomik hayatında hayati önem taşıyan bir konudur. Türkiye işte bu yüzden enerjide bir başarı hikayesi yazmıştır" dedi.

Bereket Enerji Grubu Hakkında

Türkiye’nin öncü entegre enerji grubu Bereket Enerji Grubu’nun ana faaliyet alanları elektrik enerjisi üretimi, dağıtımı ve perakende satışıdır. Üretimde; Bereket Enerji Üretim A.Ş., Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş ve Çatalağzı Elektrik Üretim A.Ş., elektrik dağıtım hizmetlerinde; ADM Elektrik Dağıtım AŞ ve GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş., perakendede satış hizmetlerinde ise; Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş ve Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. şirketlerini bünyesinde bulunduran Bereket Enerji Grubu aynı zamanda güneş paneli ve hücre üretimi alanında faaliyet göstermektedir.

Türkiye’nin ilk özel hidroelektrik yapımını gerçekleştiren Bereket Enerji Grubu 31 üretim santrali ile toplam 2.160 MW kurulu güce sahiptir. Grubun yıllık enerji üretimi 11.120 GWh olup bunun 4.651 GWh’i hidroelektrik, rüzgar, güneş ve jeotermal olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan sağlanmaktadır. Türkiye’nin ilk özel elektrik dağıtım lisansı sahibi Bereket Enerji Grubu Aydın, Denizli ve Muğla, İzmir ve Manisa illerinde yılda 22.500 GWh elektrik dağıtımı ve 16.800 GWh elektrik satışı gerçekleştirmektedir. Türkiye enerji sektörünün baş aktörleri arasında yer alan Bereket Enerji Grubu, 4,5 milyondan fazla tüketiciye elektrik hizmeti sunarak, 9 bin kişiye istihdam sağlamaktadır.