Renk Teması Seçimi
Tesisler
Sıkça Sorulan Sorular

Tüketici olarak devletin elektrik kurumu TEDAŞ dışında elektrik alabilir miyiz?

Aylık elektrik kullanım faturanız ortalama 3.000 TL üzerinde ise elektrik enerjinizi Bereket Enerji Üretim A.Ş.’den temin edebilirsiniz.

Bereket Enerji Üretim A.Ş.’den elektrik satın aldığımda ne kazanacağım, kazancım sürekli mi bir kereye mahsus mu olacak?

Mevcut elektrik faturanız üzerinden personelimizin yapacağı hesaplamayla, elektrik satın aldığınız tarife grubuna ve tüketiminizin gün içindeki dağılımına bağlı olarak, Bereket Enerji Üretim A.Ş.TEDAŞ’ın size uyguladığı tarife üzerinden kurumunuza uygun bir defaya mahsus olmayan, her faturada tatbik edilecek daimi bir indirim oranı belirler ve uygular. Bunun anlamı Bereket Enerji Üretim A.Ş.’nin işletmenize uygulayacağı sabit indirim oranları sayesinde, şirketinizi değişen elektrik üretim maliyetlerine karşı koruyacak, bu sayede avantajlı tarife oranlarından sürekli faydalanmaya devam edeceksiniz.Dönemsel zarar etme, pahalı enerji kullanma, fiyatın uygun olduğu zaman dilimlerinde çalışıp pahalı zaman diliminde faaliyetinizi durdurmaya gerek kalmadan istediğiniz zaman dilimde istediğiniz kadar enerji kullanabilirsiniz.

Enerji fiyatındaki değişiklikler, TEDAŞ elektrik fiyatı veya üretim maliyetindeki dalgalanmalar faturamdaki elektrik birim fiyatına yansıyacak mı?

Halen yürürlükte olan Otomatik Fiyatlandırma Mekanizması TEDAŞ birim fiyatlarını, elektrik üretim maliyetlerine göre düzenlemektedir. Tedaş’ın tarifelerinin değişmesi durumunda, Bereket Enerji Üretim A.Ş.’nin size uyguladığı indirim oranı ile yeni tarife üzerinden fiyatınız belirlenecektir. Bu şekliyle Bereket Enerji Üretim A.Ş.’den aldığınız elektrik ile her durumda TEDAŞ ve diğer kurumlara oranla enerji fiyat avantajınız devam edecektir.

Bereket Enerji Üretim A.Ş.’den elektrik almaya başlamak için ne tür teknik (hat, trafo, sayaç vb..) değişiklikler yapılması gerekiyor?

Bereket Enerji Üretim A.Ş.’den elektrik alabilmeniz için hiçbir teknik değişiklik yapılmasına gerek duymayacaksınız, mevcut tesisat kullanılacaktır.

Elektrik arızası, kesintisi, sayaç okuma v.s. konularda kiminle irtibata geçmemiz gerekecek?

Elektrik hatları ile ilgili tüm arıza, kesinti, bakım ve sayaç okuma konularında tek yetkili kurum, önceden olduğu gibi bağlı olduğunuz elektrik dağıtım şirketidir, bu tür hizmetleri hiçbir değişiklik olmadan kurum size sunmaya devam edecektir. Mevcut bağlantı şeklinizde bir değişiklik olmayacağı için teknik konularda bağlı olduğunuz dağıtım şirketi ile çalışmaya devam edeceksiniz. Bereket Enerji Üretim A.Ş.sizlere yalnızca ucuz enerji temini ve bunun sürekliliğini faturalarınıza yansıtmayı garanti etmektedir.

Bereket Enerji Üretim A.Ş.’den aldığım elektriğin kalitesinde herhangi bir değişiklik olacak mı?

Bereket Enerji Üretim A.Ş.’nin size tedarik edeceği elektrik kalitesinde hiçbir değişiklik olmayacaktır, çalışmalarınıza kesintisiz bir şekilde devam edeceksiniz.

TEDAŞ’tan Bereket Enerji Üretim A.Ş.’ye geçişimin bana maliyeti ne olacak?

Elektrik ihtiyacınızı Bereket Enerji Üretim A.Ş.’den sağlamaya başlamanızın size getireceği ek herhangi bir maliyet olmayacaktır.Süreç içinde satış sonrası hizmetlerimiz ile de Bereket Enerji Üretim A.Ş.sizlerin elektrik tedariki çözüm ortağınız ve teknik danışmanınız olacaktır.

Bereket Enerji Üretim A.Ş.ile yapacağım yeni elektrik tedarik sözleşmesinin süresi ne kadar olmalı?

Tedarikçi değişim hakkınız Serbest Tüketici Yönetmeliği gereği vardır ve sözleşme süresi taraflarca belirlenmektedir.

Bereket Enerji Üretim A.Ş.’ye geçiş sonrası, sorumluluklarımı yerine getirmeme rağmen elektriksiz kalma riskim var mıdır?

Geçiş sürecinde veya sonrasında herhangi bir şekilde enerji tedariki riskiniz olmayacaktır. Elektrik Piyasaları Lisans Yönetmeliği Dağıtım Lisansı mevzuatı çerçevesinde “Bulunduğu dağıtım bölgesindeki perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketi dışındaki bir tedarikçiden elektrik enerjisi ve/veya kapasite satın almakta olan bir serbest tüketicinin, hukuki gerekler nedeniyle tedarikçisinin faaliyetine geçici olarak ara verilmesi veya tedarikçisinin faaliyetinin son bulması halinde, bulunduğu bölgedeki dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi bu serbest tüketiciye yeni bir tedarikçi ile ikili anlaşma yapıncaya kadar elektrik enerjisi ve/veya kapasite temin etmekle yükümlüdür

Bütün Türkiye'ye nasıl dağıtım yapıyorsun? 

Bereket Enerji üretmiş olduğu enerjiyi ulusal şebekeye vermektedir. Ulusal şebekeden, elektrik devlete ait enerji nakil hatları vasıtasıyla Türkiye’nin her bir noktasına kadar ulaştırılmaktadır.

OG nedir? AG nedir? 

30kv üzeri gerilim orta gerilim olarak adlandırılmaktadır. İstanbul’da orta gerilim 34,5kV iken, Zonguldak’ta 33kV, Tekirdağ’da 31,5kV’dur.Orta gerilim müşterileri kendilerine ait trafolar sayesinde alçak gerilime düşürerek enerjiyi kullanmaktadırlar.Bazı illerde orta gerilim seviyesi 6kV,10kV ve yahut da 15kv olarak değişebilmektedir. 1kv altı gerilim ise alçak gerilim olarak adlandırılmaktadır. Türkiye’de genellikle kullanılan alçak gerilim değeri 380V / üç faz, 220V AC tek fazdır.

Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliğinde yapılan değişiklik Son Kullanıcıya nasıl yansıyacak ?

Serbest Tüketici hakkına kavuşan ve bu hakkını kullanan Tüketiciler Enerji Bedeline ilave olarak, İletim, Dağıtım, PSH (Sayaç Okuma), Enerji Fonu, Belediye Tüketim Vergisi, TRT Payının yanı sıra Kayıp bedelini ödeyeceklerdir. Konu ile ilgili mevzuat değişikliği: http://www.epdk.gov.tr/web/elektrik-piyasasi-dairesi/20